334
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-334,eltd-core-1.1.3,borderland-|-shared-by-vestathemes.com-theme-ver-2.2,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed, vertical_menu_with_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-2391

YAPIŞTIRMA & KAPLAMA

LAMİNASYON NEDİR?

q
  • Laminasyon nedir??

Teknik tekstil ürünlerinin imalatında sıklıkla rastlanılan işlem; laminasyon nedir?

Laminasyon bir yüzeyin farklı bir tabaka ile kaplanması veya iki katmanın birbiri ile yapıştırılması anlamına gelmektedir. Laminasyon işlemi tekstil, matbaa, mobilya, elektronik gibi birçok sektörde farklı yöntemlerle uygulanmaktadır.

Tekstil laminasyonunda alev laminasyon, hotmelt laminasyon, film laminasyon ve tutkal laminasyon gibi yöntemler kullanılmaktadır. Yapıştırıcı olarak kimyasal kullanılan tutkal laminasyonun yanı sıra TPU ürünlerden faydalanılarak  hotmelt ve film uygulamaları da yapılmaktadır. Fakat alev laminasyon yönteminde yapışma sünger yüzeyine basınçlı alev püskürtülerek süngerin erimesi ile sağlanır. Eriyik hale gelen sünger ve kumaş hemen presten geçirilerek yapışma pekiştirilmiş olur.

Maddenin katı halden eriyik hale geçip soğuyarak tekrar katılaşması ile sağlanan bu yapışma biçimi oldukça mukavimdir. Kimyasal kalıntı bırakmaması ve alerjen hiçbir etkisi olmaması bakımından oldukça avantajlıdır. Ayrıca yıkama sürtünme gibi fiziksel etkenlere de oldukça dirençlidir.

Hem hijyenik hem de dayanıklı olması nedeni ile ilk tercih edilen yöntemlerden biridir alev laminasyon.