721
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-721,eltd-core-1.1.3,borderland-|-shared-by-vestathemes.com-theme-ver-2.2,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed, vertical_menu_with_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-2391

TABAN & KUMAŞ

HALI LAMİNASYON

q

Alev laminasyon işleminin bir diğer uygulama alanı da halı laminasyon işlemidir. Zamanla meskenlerdeki alan daralmaları, özel ölçülü halılara artan talep yıkanabilir pratik zemin kaplamalarına ihtiyaç doğurmuştur. Geleneksel yöntemlerle üretilen halılar bu bakımlardan yetersiz kalmıştır. Bu nedenle başlı başına yeni bir sektör olan dijital baskılı halılar üretilmiştir.

Dijital baskılı halılardan önce halı laminasyon için jakarlı olarak tabir edilen pet geri dönüşümünden mamül kumaşlar kullanılmıştır. Şu anda olduğu gibi bu kendinden gofre desenli kumaşlarda alev laminasyon yöntemi ile yapıştırılmaktaydı. Desen ve renk yetersizliğinin yanı sıra ithal olan kumaşlardaki arz yetersizliği üreticilere kendi desenlerini yaratma zorunluluğu getirdi.

İnci kadife olarak adlandırılan polyester kumaşlara dijital transfer baskı. ile desenler işlenip ardından alevli laminasyon yöntemi ile tabanlar yapıştırılırdı. Bu sistem desenlerde kayma ve fire artışı nedeni ile erkenden terk edildi. Baskı altı halde gönderilen kumaşlara müşteri talebine göre 3 mm sünger veya 4 mm sünger kullanılarak laminasyon yapılmaktadır. Ardından dod veya suni deri kaymaz taban yapıştırılarak halı laminasyon işlemi tamamlanır.

Yarı ürün şeklinde olan bu mamül ardından dijital baskıya alınarak istenen ölçü ve desen uygulanır. Desen alan ürün ölçüye göre kesilerek kenar dikişleri yapılarak halı kullanıma hazır hale gelmiş olur. Müşteri talebine göre imalatçılar halı uçlarına saçak ekler.

Emek Tekstil Laminasyon halı laminasyon konusunda ilk imalatçılardan günümüze dek yapıştırma ve sünger konusunda kalitesinden taviz vermeden hizmetini sürdürmektedir. Ayrıca edindiği bu tecrübe ile halı laminasyon işleminin yanı sıra kendi markası Renkli Halılar adı altında imalat yapmaktadır. Halı kalite ve desenlerimize e-ticaret sayfamızdan       ulaşabilirsiniz

 

 

.