97
post-template-default,single,single-post,postid-97,single-format-standard,eltd-core-1.1.3,borderland-|-shared-by-vestathemes.com-theme-ver-2.2,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed, vertical_menu_with_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-2391

Halı Laminasyonu

 

Taban ile yapıştırılmak üzere hazırlanan kumaş halı laminasyonu işlemi süresince alev ile temas etmemektedir. Yaygın görüşün aksine çok düşük gramajlı kumaş laminasyon için tela laminasyon kadar uygun bir materyaldir. Alevli Laminasyon yöntemi sünger ile yapılmaktadır. Yapışma süngerin alev ile eriyerek kumaş gözeneklerine nufus etmesiyle sağlanmaktadır.

Emek Tekstil Laminasyon bünyesinde 4 adet alevli laminasyon makinesi 1 adet film laminasyon makinesi bulundurmaktadır.

 

Bugünkü haliyle dijital baskılı halılar yaklaşık yedi sene önce hayatımıza girdi. Fakat şu an bu ürün için birçok firma ilk üretimi yaptığını beyan etmektedir. Halı laminasyonu anlamında firmamızın yaptığı ilk laminasyon işlemi aslında 2005 – 2006 yıllarına rast gelmektedir.

Daha önceleri jakarlı kumaş, wellsoft kumaş laminasyon işlemi için kullanılırken daha sonra dijital baskısı yapılmış kumaşlar firmamıza getirilmiştir. İnci kadife olarak adlandırılan bu kumaş çeşidi patchwork, karabağ gibi desenler basılıp laminasyon uygulamasına alınmaktaydı.Dijital baskılı halı sektörünün öncü firmalarından gelen yenilikçi bir hamle ile önce laminasyon işlemi yapılıp ardından baskıya girmiştir.Bu hamleye halı imalatındaki yüksek fire neden olmuştur. İlk üreticilerin en büük problemi yüksek fire oranlarıydı. Alev laminasyonda daha önce çalıştığı firmalarda %35’e varan fire miktarlarını ise firmamızla %2 civarına çekmişlerdir. Bu sebeple fire miktarını ve baskı kayma riskini minimuma indiren firmalar sektöründe hızla yükseldiler.

 

Halı işlemlerinde farklı taban ve kumaş laminasyon videolarını youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.
Kumaş laminasyonunda gösterilen özeni eksiltmeden halı imalatçılarına da sunmaktayız. Ayrıntılı bilgiyi sitemizden bulabilirsiniz.

    Halı işlemi firmamızın günlük imalatının yaklaşık % 60 ‘ını oluşturmaktadır.

     

     

    Yorum Yok

    Yorum gönderebilirsiniz